Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Drgawki gorączkowe u dzieci

 

            Drgawki gorączkowe u dzieci są spowodowane zwykle przez gwałtowny wzrost temperatury ciała, ale też paradoksalnie mogą wystąpić podczas szybkiego jej spadku w czasie zbijania temperatury. Główną przyczyną jest niedojrzały układ termoregulacji. Drgawki gorączkowe występują nagle w postaci uogólnionego drżenia całego ciała. Atak nie trwa dłużej niż 10 min. Jeżeli drgawki wystąpiły pierwszy raz, konieczna jest konsultacja lekarska i ew. diagnostyka (wzywamy karetkę pogotowia).
            Z perspektywy rodzica lub kogoś kto widzi napad pierwszy raz wygląda to groźnie, jest silnym przeżyciem. Ważne jest jednak opanowanie i prawidłowe działanie w niesieniu pomocy. Nie wpadaj w panikę, nie jesteś sama.

OBJAWY KTÓRE MOGĄ WYSTĄPIĆ W CZASIE NAPADU DRGAWEK GORĄCZKOWYCH

PIERWSZA POMOC W NAPADZIE DRGAWEK GORĄCZKOWYCH

Po takim napadzie dziecko jest osłabione, apatyczne, może zwymiotować, mogą puścić zwieracze. Dopiero po ustąpieniu, wyciszeniu drgawek możemy podać środek p/gorączkowy najlepiej czopek.

Osoba pomagająca w tym samym czasie musi zadbać o:
SZYBKI KONTAKT Z RODZICAMI I / POGOTOWIEM RATUNKOWYM

W PRZYPADKU BRAKU AKCJI SERCA POSTĘPOWANIE JAK Z DZIECKIEM NIEPRZYTOMNYM BEZ ODDECHU ZGODNIE Z ZASADAMI PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

Takie napady mogą ale nie muszą się powtarzać. Statystyka mówi, że jeżeli pierwszy epizod drgawek wystąpił <12 miesiącem życia istnieje 50% prawdopodobieństwo ponownych napadów.
Jeżeli >12 miesiąca życia 30% prawdopodobieństwo.

U dzieci zdrowych bez powikłań ze strony OUN ataki drgawek gorączkowych przebiegają klasycznie, a po zdobyciu wiedzy przez rodziców dotyczącej zapobiegania napadom powtarzają się rzadko.

 

Wersja XML